Porovnat nemovitosti

Ceny hypoték rostou, co to udělá s nemovitostmi?

Ceny hypoték rostou, co to udělá s nemovitostmi?

Úrokové sazby rostou, to je fakt, ceny hypoték jsou tak vyšší než v minulosti, jak se to projeví na realitním trhu?

 

Ceny hypoték, co o nich víme?

Průměrný úrok v říjnu 2018 byl 2.66% p.a. Takové hodnoty jsme naposledy mohli pozorovat v roce 2014. Podle dalších predikcí ovšem očekáváme další zvyšování až ke 3 %, né-li výše.

Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?

Kupující musí disponovat poměrně velkou částí z kupní ceny. 20% z kupní ceny musí vlastnit kvůli hypotéce, další 4 % jsou pak potřeba po koupi k uhrazení daně z nabytí nemovitosti. Je vám asi jasné, že takovou sumou nedisponuje každý, pravděpodobně už tušíte, že díky tomu se snižuje poptávka po nemovitostech. Stale ještě existují bankovní produkty, kterými lze zafinancovat výše zmíněné procenta. Tím se dostáváme k dalšímu omezení.

 

DSTI a DTI

Co znamená DSTI? Pro spoustu zájemců o hypotéku je to právě tím důvodem, kvůli kterému jim ztroskotá financování. DSTI totiž znamená, že měsíční splátka všech dluhů žadatele nesmí přesáhnout 45% jeho čistého měsíčního příjmu. Příklad:  čistý měsíční příjem 30.000 Kč = maximální měsíční splátka 13.500 Kč.

A co DTI? DTI pak omezuje výši úvěru k ročním příjmům. Konkrétně maximální výše dluhu nesmí přesáhnout 9ti násobek ročních příjmů. Opět se zde započítávají všechny dluhy žadatele, ne jen hypotéka o kterou aktuálně žádá.  Příklad: čistý roční příjem 350.000 Kč = maximální výše úvěrů 3.150.000 Kč.

Jaký tedy bude vývoj cen?

Jak jsem zanačil již na začátku, všechny zmíněná omezení mají za výsledek pouze jedno, čím dál méně žadatelů dostáhne na financování nemovitosti. Vyšší ceny hypoték tak mají za následek,že se snižuje poptávka po bydlení a naopak se zvyšuje poptávka po nájmech. V budoucnu při tomto trendu a neměněných podmínek tedy můžeme očekávat snížování cen nemovitostí a zvyšování cen nájmů. Pokud tedy čekáte na prodej nemovitosti, právě nastal čas, kdy byste měli bez prodlení prodat. Jasně, časem se to opět může obrátit, v dohledné době tomu tak ovšem nebude a ceny spíš pujdou dolu, než nhoru.

 

Chcete s něčím poradit? Napište mi

img

David Stašek

Moderní realiťák

Poslední článek

Prodej nemovitosti bez realitky, nebo s realitkou?

https://www.youtube.com/watch?v=toWAaT5Ulss   Bez realitky nebo...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Kde hledat nemovitost

  Kde hledat nemovitost. Tento článek jsem se rozhodl napsat po tom, co mi neustále lidi...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Jak poznám stavební pozemek?

Máte vyhlídnutý, nebo vlastníte hezký pozemek, na kterém byste si chtěli postavit svůj...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other