Porovnat nemovitosti

Podepsat smlouvu pouze s jednou, nebo s více realitkami?

Podepsat smlouvu pouze s jednou, nebo s více realitkami?

Lidé si často bohužel myslí, že když dají nemovitost deseti realitkám, dokážou zasáhnout 10x víc lidí, tím urychlit prodej a klidně i zvýšit cenu. To však samozřejmě není pravda, a často je to právě naopak. Hned si řeknem proč tomu tak je a také proč to zásadně nedoporučuji.

 

Jak jsem již napsal v předchozím článku, makléř do prodeje nemovitosti neinvestuje pouze svůj čas, ale také náklady. Čím vyšší náklady do zakázky investuje, tím lépe dokáže nemovitost odprezentovat a odinzerovat a díky tomu ji prodat rychle a výhodně. To ovšem platí pouze v případě, kdy má jistotu, že nemovitost prodává pouze on. Jakmile bude tu samou nemovitost nabízet 5 dalších realitek, šance že ji prodá konkrétní makléř je v tu ránu minimální.

Z toho důvodu do zakázky rozhodně nebude investovat tolik peněz, nepozve si profesionálního fotografa, nebude dělat video, nebude rozjíždět propagace na sociálních sítích, PPC reklamu 3D půdorys apod. Udělá jen pár fotek na telefon, hodí to na pár inzertních serverů a buď se někdo ozve nebo neozve. Stejně tak to udělají i ti ostatní. Tím pádem inzerát nemá zdaleka takový zásah, který by mohl mít pouze s jedním makléřem a tedy i méně zájemců. Naopak se pak inzerát stává i dost nedůvěryhodným, 5 stejných inzerátů pod sebou totiž v lidech vzbuzuje, že s nemovitostí něco není v pořádku.

 

Teď praxe

Teoreticky vám už tedy doufám dává smysl, že neexkluzivní spolupráce se prostě nevyplatí a to hlavně prodávajícímu. Ovšem to co se děje v praxi, je ještě hroší.

 

Realitky totiž často mají i jiné provize a nejspíš i metry, nebo vám budou slibovat, že vaši nemovitost prodají za mnohem vyšší cenu, než ti ostatní. V praxi to pak vypadá tak, že stejná nemovitost se inzeruje za různé ceny, má vždy jinou užitnou plochu nebo velikost zahrady.

A jak je to s klíči, dostanou je všichni makléři? Je to bezpečné? A když se nemovitost prodá, dozví se to i ostatní? Nebo budou nadále nabízet již prodanou nemovitost? Já osobně si to příliš nedokážu představit. Každopádně z toho vyplívá jedno. Nevýhradní smlouva je nevýhodná hlavně pro prodávajícího.

 

Pokud se tedy rozhodnete nemovitost prodat s pomocí realitního makléře, pak jedině exkluzivně. Jestli si však nejste jisti jakého makléře si vybrat, nebo nechcete být svázání na dlouhou dobu u jedné realitky, pak doporučuji si makléře dobře prověřit, mrkněte na jeho práci a pokud se Vám to bude líbit, podepište s ním smlouvu klidně jen na 2 měsíce, za tu dobu buď nemovitost stihne prodat, což by bylo samozřejmě ideální, nebo alespoň uvidíte jak makléř pracuje, jak se stará o zakázku, jak nemovitost prezentuje, inzeruje, jak s vámi komunikuje, zdali vás dostatečně informuje a pokud budete s jeho prací spokojeni, jednoduše smlouvu prodloužíte, pokud ne, smlouvu neprodloužíte a vyzkoušíte někoho jiného.

 

Máte dotaz nebo připomínku? Neváhejte mě kontaktovat – KONTAKT

Sledujete už můj YouTube kanál? – David Stašek

img

David Stašek

Moderní realiťák

Poslední článek

Za dobrou prezentaci celé království!

Existuje celá řada kroků, které vedou k úspěšnému prodeji nemovitosti. Tím prvním a...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Videoprohlídka nemovitosti pomocí dronu

Jako profesionální realitní makléř se snažím pro prodávající vytvořit co možná...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other