Porovnat nemovitosti

Zrušení daně z nabytí nemovitosti 2020

Zrušení daně z nabytí nemovitosti 2020

Zrušení daně z nabytí nemovitosti ve zkratce:

Už proběhlo zrušení daně? Ne

A projde? Ano

Delší verze:

Daň z nabytí nemovitosti, neboli daň, kterou musí zaplatit kupující téměř jakékoliv nemovitosti, jejíž výše je 4 % z kupní ceny. Takže zatímco se kupující většinou komplet vydá z peněz, jelikož musel platit 20 % z vlastních příjmů aby dostal hypotéku, tak musí ještě někde nahrabat další 4 % z ceny a hezky je odeslat státu, proč? Jentak. A až tuhle nemovitost prodá, nový majitek pošle další 4 %, a tak dále. Připadá vám to jako hloupost? Mně taky. “Naštěstí” ale přišel Covid-19, který donutil ministerstvo financí přemýšlet. Výsledkem je zrušení tohoto nesmyslu.

 

Má to před sebou ještě nějakou cestu, už to ale prošlo sněmovnou a další na řadě je senát, následuje prezident a pak to musí vyjít i ve sbírce zákonů. V tu chvíli se odpověď na začátku tohoto článku změní z “Ne” na “Ano”.

 

A jak je to s úroky z hypotéky

Společně s touto změnou se navrhovalo také zrušení odečtu úroků z hypotéky od daňového základu. To ovšem přes sněmovnu neprošlo a do senátu to putuje bez tohoto návrhu. Jak se k tomu postaví senát, to teprve uvidíme.

 

A co časový test?

Poslední věc, která by se měla změnit, je časový test ve vztahu k dani z příjmu. současný test 5 let by se měl prodlužovat na let 10. V praxi to znamená, že pokud si koupíte byt například za 2 mil. Kč, nebudete v něm bydlet a za 3 roky ho prodáte za 3 mil. Kč, tak z rozdílu, tedy z 1 mil. Kč zaplatíte daň z příjmu 15 %. Pokud nemovitost vlastníte déle jak 5 let, tak jste od této daně osvobozeni. A právě těchto 5 let se nově bude prodlužvoat na 10 let. Tudíž abyste se této dani vyhnuli, budete muset nemovitost vlastni 10 a více let. Pozor, pokud v nemovitosti bydlíte, tak je tenmto časový test pouhé 2 roky, zde se nic nemění.

 

Jakmile bude něco aktuálního, hned tento článek obnovím.

 

Pokud máte dotaz, určitě mě kontaktujte.

Pro více aktualit ze světa realit určitě sledujte mou Facebookovou stránku – David Stašek – Realiťák.

Nebo sledujte můj YouTube kanál.

img

David Stašek

Moderní realiťák

Poslední článek

Daň z nabytí nemovité věci krok za krokem

Konečně jste si pořídili svou vysněnou nemovitost, zabydlujete se, nebo začínáte...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Pokud jste v minulém roce kupovali nebo prodávali nemovitost,...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other