Porovnat nemovitosti

Daň z nabytí nemovité věci krok za krokem

Daň z nabytí nemovité věci krok za krokem

Konečně jste si pořídili svou vysněnou nemovitost, zabydlujete se, nebo začínáte rekonstrukci? Pak nezapomeňte na jednu poslední “drobnost“. Čeká vás totiž ještě zaplatit daň z nabytí nemovité věci (původně daň z převodu nemovitosti). Sepsal jsem vám krok za krokem, jak tuto daň správně zaplatit, abyste se mohli věnovat už pouze svému snu.

Povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti spadala ještě poměrně nedávno na prodávajícího. Na podzim roku 2016 ovšem přišla změna a tato povinnost spadá nově na kupujícího. Ačkoliv se tento krok zdá být velmi nelogický, jedná se o schválenou zákonnou úpravu, které je potřeba se přizpůsobit.

Pozor, tento článek se zabývá dani z nabytí nemovité věci, nikoliv dani z nemovitých věcí, což lidé často zaměňují. Pokud vás zajímá daň z nemovité věci přečtěte si tento článek.

 

Daň z nabytí nemovité věci krok za krokem

1. Pozor na termín

Na zaplacení daně z nabytí nemovitosti máte z pravidla 3 kalendářní měsíce, které začínají po měsíci, v němž bylo zapsáno do katastru nemovitostí vlastnické právo.

Příklad: K zápisu došlo 23.5.2019, přiznání tedy musíte podat do 31.8.2019.

2. Výpočet daně

Sazba daně z nabytí nemovitosti činí 4 % ze základu daně. Základem daně mohou být 2 hodnoty:

  • Sjednaná cena (kupní)
  • Nabývací hodnota.

Nabývací hodnotou se rozumí 75 % ze směrné hodnoty, ta je určena správcem daně dle polohy, typu a charakteru nemovitosti. Nebo 75 % ze znaleckého posudku, který si necháte vytvořit sami.

Směrnou hodnotu si můžete orientačně také zjistit sami, a to buď na webu státní správy, nebo na on-line dostupných kalkulačkách.

Základem daně z nabytí nemovitosti je pak ta hodnota, která je vyšší. Pokud jste tedy koupili dům za 2 500 000 Kč, jenže nabývací hodnota vyjde na 3 000 000 Kč, pak k výpočtu daně použijete právě vyšší, nabývací hodnotu.

3. Vyplnění formuláře

Formulář je k dispozici ke stažení na webu finanční správy, kde naleznete i pokyny k bezproblémovému vyplnění formuláře.

4. Vše odešlete na finanční úřad

Vyplněný formulář s přílohami doplňte ještě o kupní smlouvu (postačí její kopie) a o potvrzení o vkladu, které jste obdrželi od katastru. Vše odešlete vašemu příslušnému finančnímu úřadu (pod který spadá nemovitost). Případně elektronicky skrz datovou schránku.

5. Zaplatit a hotovo

Daň, kterou jste si vypočetli a uvedli do formuláře, nyní odešlete na bankovní účet finančního úřadu. Pokud by finanční úřad narazil na nesrovnalost, bude vás informovat, případně vám pošle výměr s nedoplatkem.

 

Daň z nabytí nemovitosti se neplatí při převodu družstevního bytu, jelikož se jedná o převod členského podílu v bytovém družstvu, nikoliv o převod vlastnického práva k nemovitosti.

Dále existují výjimky, kdy je kupující od daně z nabytí nemovitosti osvobozen. Je to v případě převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví nebo u převodu rodinného domu nebo bytu, u kterého neuplynulo více jak 5 let od kolaudace.

 

Jestli vás nemovitosti zajímají tak mě určitě sledujte také na Facebooku – David Stašek – Realiťák
Nebo sledujte můj YouTube kanál

img

David Stašek

Moderní realiťák

Poslední článek

Zrušení daně z nabytí nemovitosti 2020

Zrušení daně z nabytí nemovitosti ve zkratce: Už proběhlo zrušení daně? Ne A projde?...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Pokud jste v minulém roce kupovali nebo prodávali nemovitost,...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other