Porovnat nemovitosti

Jak správně stanovit cenu nemovitosti

Jak správně stanovit cenu nemovitosti

Víte, za jakou cenu prodávat svou nemovitost?

Správné nastavení ceny nemovitosti je při jejím prodeji klíčové. Pokud totiž cenu nemovitosti nenastavíte správně, může vám uniknout hodně peněz kvůli nízké ceně. Nebo budete naopak nemovitost inzerovat měsíce bez jediného zájemce, protože je cena vysoká. Ideální je tedy stanovit takovou cenu, za kterou se nemovitost prodá výhodně a v rozumném časovém horizontu.

Možností, jak takovou cenu stanovit je hned několik.

Inzerce

První možností, a zároveň nejjednodušší možností, jak takovou cenu stanovit, je inzerce. Prostě se podívám, co se v mé lokalitě nabízí. Snažím se pak hledat nemovitosti které se maximálně podobají té mojí, sledujte hlavně stav nemovitosti, velikost, vlastnictví a další faktory, které cenu ovlivňují. Díky tomu si uděláte základní představu o ceně. Pozor si dejte když najdete podobnou nemovitost té vaší, která je inzerována za vysokou cenu. Na první pohled se vám to zalíbí, protože za tuto cenu byste to mohli prodat také, jenže když se podíváte na stáří inzerátu, zjistíte, že nemovitost je inzerována víc jak půl roku a nikdo ji nechce, protože je prostě drahá. Pokud najdete podobnou nemovitost za cenu, která vám připadá solidní, klidně zvedněte telefon a zeptejte se prodávajícího, jaký je o nemovitost zájem. Díky tomu zjistíte, jaká je skutečná poptávka.

Pokud nenajdete nemovitosti podobnou té vaší, nezoufejte, můžete pracovat s cenou za metr čtvereční. Pokud máte například byt 3+1 a v okolí se žádný neprodává, mrkněte na byty o jiné dispozici, které se stavem a lokalitou podobají tomu vašemu a vypočtěte si cenu za metr čtvereční, tu pak jednoduše aplikujte na svůj byt.

Tuto první možnost berte s rezervou. To že jsou nemovitosti inzerované za nějaké ceny ještě neznamená, že se za ně skutečně prodají, nicméně pro to abyste si udělali základní představu o cenách to stačí.

Cenové mapy

Druhá možnost už je sofistikovanější, jsou to cenové mapy. Na internetu jich najdete několik, některé jsou placené a některé zdarma. Já osobně používám CeMap.cz, který je sice placený, ale první odhady poskytuje zcela zdarma. Výhodou těchto cenových map je to, že mají veškerá data z inzertních serverů, a tedy kompletní přehled nemovitostí, které se aktuálně inzerují, včetně jejich cen. Jelikož tato data stahují pravidelně, mají i přehled o historickém vývoji cen u konkrétních inzerátů. Velkou výhodou placených cenových map je to, že znají i tak zvané transakční ceny, tedy ceny, za které se nemovitosti skutečně zobchodovali. Tyto data nakupují přímo z katastru nemovitostí. Vy si tedy opět jednoduše vymodelujete svoji nemovitost (Lokalitu, typ, velikost, dispozici, stav, … ) a systém vám vyhodí inzerované a již prodané nemovitosti, které odpovídají té vaší. Díky tomu si uděláte mnohem lepší představu o ceně.

Realitní makléř

Třetí možností je pak využití realitního makléře. Dobrý makléř má jednak přístup ke zmiňovaným nástrojům, ale hlavně trh zná. Díky tomu, že se v něm denodenně pohybuje ví, za jakou cenu jsou aktuálně nemovitosti poptávány. Díky zájemcům z prohlídek má vytvořené poptávky a ví co konkrétně lidé hledají a za jaké ceny. Jakmile pak nabere nemovitost, už ví, jak ji správně nacenit, aby nemovitost efektivně prodal, tedy za dobré peníze a v relativně krátkém časovém horizontu.

Pokud chcete pomoct stanovit cenu vaší nemovitosti, rád vám s tím pomůžu zcela zdarma -> Odhad ceny nemovitosti

 

Jestli vás nemovitosti zajímají tak mě určitě sledujte také na Facebooku – David Stašek – Realiťák
Nebo sledujte můj YouTube kanál

img

David Stašek

Moderní realiťák

Poslední článek

Jaký je rozdíl mezi osobním a družstevním bydlením?

https://www.youtube.com/watch?v=pPqFljpQqEY Jaký je rozdíl mezi družstevním a osobním...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Úschova peněz, co to je a jak probíhá?

https://www.youtube.com/watch?v=2pwqBzr2veQ   Úschova peněz jednoduše zvyšuje...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Jak poznám stavební pozemek?

Máte vyhlídnutý, nebo vlastníte hezký pozemek, na kterém byste si chtěli postavit svůj...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other