Jak financovat družstevní byt
Znáte to, díváte se po realitních serverech, hledáte pro sebe byt a najednou na jeden pěkný narazíte. Všechno vypadá hezky, byt je dokonce za velmi příjemnou cenu, ale u kolonky vlastnictví je vyplněno „družstevní“. Co to vlastně znamená? Je to jednoduché, družstevní byt je ve vlastnictví družstva, tudíž vy nekupujete byt jako takový, ale členský podíl.
Družstevní byt, výhody a nevýhody
Má to ovšem jednu velkou výhodu, neplatíte daň z nabytí nemovitosti (protože žádnou nemovitost nenabýváte, zůstává v majetku družstva). Ovšem nižší cena bytu má své opodstatnění. Tím důvodem je financování. Na družstevní byt totiž standardně nelze vzít hypoteční úvěr, důvodem je opět to, že nejste vlastníkem nemovitosti. A proto je složitější takový byt koupit. Nezoufejte ovšem, existují 3 způsoby, jak družstevní byt zafinancovat. Pojďme se na ně podívat.
Ručení jinou nemovitostí
Vlastníte ještě jinou nemovitost? Nebo Vaši rodiče? Perfektní, pak si můžete vzít standartní hypoteční úvěr. Banka v tomto případě vloží zástavu na jinou nemovitost. Hodnota nemovitosti by měla optimálně být vyšší než hodnota Vašeho bytu. Banka vám totiž půjčí maximálně 80 % (výjimečně i 90 %) hodnoty zastavené nemovitosti.
Před hypoteční úvěr
Některé družstevní byty je možné převést do osobního vlastnictví. Zajděte proto hned na družstvo a tuto možnost zjistěte. V praxi se s tímto setkávám tak v polovině případů. Některá družstva převody neumožňují a některá jo. Jakmile Vaše družstvo převod do osobního vlastnictví umožňuje, máte vyhráno. Banka totiž dokáže akceptovat budoucí převod do osobního vlastnictví a poskytne vám standartní hypoteční úvěr. U některých bank je potřeba aby k převodu došlo do 1 roku, jsou ale i banky, kterým stačí převod do 2 let.
Úvěr ze stavebního spoření
Pokud družstvo neumožňuje převádět byty do osobního vlastnictví, ani nemáte jinou nemovitost, kterou byste ručili, stále máte naději. Každá banka totiž ještě poskytuje úvěr bez zástavy. Podmínky takového úvěru jsou samozřejmě horší, než u hypotečního úvěru se zástavou, ale postupem času se tyto podmínky také velmi zlepšují. Banky totiž vědí, že v tomto hodně klientů ztrácí a proto se snaží vytvářet přívětivé produkty. Důkazem může být Buřinka od České Spořitelny, nebo nový úvěrový produkt od Raiffeisen BANK, které slouží právě k financování družstevního bydlení a podmínky zde jsou velmi příznivě.
Pokud tedy narazíte na družstevní byt, zjistěte, zdali jej lze převést do osobního vlastnictví, pokud ne, zvažte i ostatní možnosti, a hlavně si vše správě spočítejte.
Doufám, že vám můj článek pomohl v orientaci, jak lze družstevní bydlení financovat. V případě, že byste chtěli s nákupem nebo prodejem družstevního bytu pomoct, neváhejte mě kdykoliv kontaktovat.
Jestli vás nemovitosti zajímají tak mě určitě sledujte také na Facebooku – David Stašek – Realiťák
Nebo sledujte můj YouTube kanál
Připojit se k diskuzi