Porovnat nemovitosti

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Pokud jste v minulém roce kupovali nebo prodávali nemovitost, nezapomeňte podat daňové přiznání z nemovitých věcí. Jeho termín se rychle blíží. Řeknu vám v tomto článku vše, co k tomu potřebujete vědět. Třeba se vás daň z nemovitých věcí vůbec netýká. Pozor, jdná se o přiznání k dani z nemovitých věcí ne o přiznání k dani z nabitý nemovitosti. O té se můžete dočíst například zde.

Během minulého roku:

Jste koupili nemovitost

  • Pak je nutné, abyste šli na příslušný finanční přad a zaregistrovali se jako nový poplatník daně z nemovitých věcí. Pokud se nejedná o vaší první nemovitost, podáte zde pouze daňové přiznání dílčí a to nejpozději do 31.1.
  • Pokud se ovšem jedná o vaší první nemovitost, musíte na finančním úřadě podat řádné přiznání k dani z nemovitých věcí a to opět nejpozději do 31.1.  (zde prázdný vzor online včetně pokynů k vyplnění).

Jste prodali nemovitost

  • Byla to jediná nemovitost, kterou jste vlastnili v tomto katastrálním území? Pak se vás již povinnost podávat přiznání k dani z nemovitých věcí netýká. Je však vaší povinností o tom informovat příslušný finanční úřad buď písemně nebo telefonicky. Doporučuji ovšem jistější, tedy písemnou, formu.
  • POkud to ovšem nebyla vaše jediná nemovitost v daném katastrálním území, týká se vás výše zmíněné dílčí daňové přiznání, opět nejpozději do 31.1.

Jak se daň hradí?

Do kdy je daň splatná?

  • Daň je splatná do 31.5. a to jednou splátkou, pokud nepřesáhla 5 000 Kč, případně dvěmi, pokud tuto částku přesáhla, splatnost druhé splátky je pak do 30.11.

 

Máte dotaz? Neváhejte mě kontaktovat ZDE

img

David Stašek

Moderní realiťák

Poslední článek

Daň z nabytí nemovité věci krok za krokem

Konečně jste si pořídili svou vysněnou nemovitost, zabydlujete se nebo začínáte...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other