Porovnat nemovitosti

Jak prodat nemovitost s hypotékou? Je několik řešení

Jak prodat nemovitost s hypotékou? Je několik řešení

Poměrně často se setkáváme se situací, kdy je prodávaná nemovitost zatížena zástavním právem, ať už se jedná o dům, byt nebo pozemek. Ač se to může zdát složité, prodat nemovitost s hypotékou lze pomocí několika poměrně jednoduchých způsobů řešení. Jaké jsou tedy možnosti?

První možností je úhrada zůstatku hypotéky z kupní ceny nemovitosti

V první řadě se musí požádat o souhlas zástavního věřitele se splacením zástavy. Ten zároveň obsahuje celkovou částku včetně případných sankcí za předčasné splacení a závazek banky o výmazu zástavního práva v případě, že bude v daném termínu řádně uhrazeno. Částka k výplatě zástavního práva bude následně zakomponována do kupních smluv.

Další možností je převod hypotéky na jinou osobu (kupujícího)

V dnešní době, kdy rostou úrokové sazby, může být pro kupujícího zajímavé převzít po prodávajícím hypotéku s nízkým úrokem. V tomto případě banka pouze prověří bonitu a registry kupujícího a následně vyhotoví dodatek úvěrové smlouvy. O aktuálním vývoji a regulacích hypotečních úvěrů a o tom, jak ovlivní ceny nemovitostí v příštím roce, se můžete dočíst v mém dalším článku o hypotékách.

Posledním způsobem jak prodat nemovitost s hypotékou je převod zástavy na jinou nemovitost

Tady je nutné, aby nemovitost měla hodnotu v potřebné výši. To si banka ověří znaleckým posudkem a v případě, že hodnota bude odpovídat, tak nejprve vloží zástavu na novou nemovitost a z původní zástavu následně stáhne.

Tip na závěr

Nezapomeňte, že je důležité mít promyšlený způsob výmazu zástavy hned od začátku, jelikož se případní zájemci o řešení budou jistě zajímat.

Řešíte podobnou situaci a chtěli byste s ní poradit? Můžete mi napsat, rád vám poradím.

img

David Stašek

Moderní realiťák

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other