Porovnat nemovitosti

Úrokové sazby na hypotéky rostou. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

Úrokové sazby na hypotéky rostou. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

Poslední zveřejněný vývoj značí to, že ceny hypoték značně rostou a už nyní jsou na tom podobně jako v roce 2014. V roce 2019 přijde další zdražování. Regulace ze začátku října letošního roku 2018 víceméně naznačuje předpokládaný pokles v zájmu o hypoteční úvěry počínaje koncem roku. Přelom září a října značil sice rekordní zájem o hypotéky. Jednoznačným důvodem však byly právě chystané regulace a to, že kupující chtěli stihnout sjednat hypoteční úvěry ještě před tím, než vejdou v platnost.

Jaká máme fakta?

Průměrná úroková sazba za říjen činila 2.66% p.a. V těchto hodnotách se naposledy pohybovala v již zmíněném roce 2014. ČNB uvažuje o ještě dalším zvyšování úrokových sazeb. Z toho lze snadno odvodit prognóza, že dojde i k dalšímu zvyšování úrokových sazeb u všech hypotečních úvěrů.

Jaké máme podmínky pro poskytnutí hypotéky?

20% z kupní ceny nemovitosti + 4 % na daň z nabytí nemovitosti. To je minimální částka, kterou musí kupující disponovat vlastními zdroji. Tato skutečnost však není až takovou novinkou.

DTI a DSTI

Co je to DSTI? Pro spoustu žadatelů o hypoteční úvěr je to důvod, na kterém jim financování ztroskotá. DSTI znamená, že měsíční splátka nesmí přesáhnout 45% čistého měsíčního příjmu. Příklad:  čistý příjem 25.000 Kč/měsíc = maximální měsíční splátka 11.250 Kč. Počítá se součet všech žadatelů.

Co je to DTI? DTI znamená, že výše úvěru může být maximálně na úrovni 9ti násobku vašeho čistého ročního příjmu. V rámci celkového dluhu se započítávají všechny půjčky žadatele, a to včetně kontokorentu a kreditní karty. Celková výše závazků se tak vydělí čistým ročním příjmem. Příklad: příjem 300.000 Kč/rok = maximální výše úvěrů 2.700.000 Kč.

Vývoj cen nemovitostí v roce 2019? Co víme?

Nyní je jasné, že hypoteční úvěr nebude možné získat nijak snadno. Pro řadu žadatelů to bude dokonce nemožné. Většina nemovitostí je, pochopitelně, v dnešní době financována hypotékou. Zpřísnění podmínek pro jejich poskytnutí tak logicky spustí řetězovou reakci a bude mít za následek oslabení poptávky po nemovitostech (těžko se bude kupovat, když nebude za co). Oslabení poptávky po nemovitostech znamená jediné – zastavení růstu cen nemovitostí, ne-li jejich pokles.

Jedná se o jev, před kterým varujeme již dlouho, a který se postupně a nevyhnutelně blíží. Zatím zaznamenáváme dostatek bonitních klientů pro koupi nemovitostí, ale to nemusí mít dlouhého trvání a každému, kdo zvažuje prodej jakékoliv nemovitosti, nedoporučujeme otálet.

img

David Stašek

Moderní realiťák

Poslední článek

Jak poznám stavební pozemek?

Máte vyhlídnutý, nebo vlastníte hezký pozemek, na kterém byste si chtěli postavit svůj...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Nízkoenergetický, pasivní, nulový nebo aktivní dům, jaký je mezi nimi rozdíl?

Pokud se zajímáte o stavbu domu nebo o koupi novostavby, na tyto výrazy určitě vždy...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Nejvhodnější doba na prodej nemovitosti

Nejen v Praze, ale v celé České republice poslední tři roky prudce stoupají ceny...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other