Porovnat nemovitosti

Jak se vyznat v realitních inzerátech

Jak se vyznat v realitních inzerátech

Při hledání nemovitosti stále většina lidí využívá služeb realitních kanceláří. Vyznáte se ale dobře ve zkratkách z inzerátů? Mnoho Čechů u některých stále tápe.

Poslední dva, tři roky zažíváme v Česku velký zájem o nákup realit, poptávka výrazně převyšuje nabídku, což má za následek opravdu vysoké ceny nemovitostí a s tím spojenou i regulaci hypoték. Hledání správného domu nebo bytu pak obvykle znamená pročítání mnoha desítek inzerátů. Plno údajů a vlastností reality se vyjadřuje ve zkratkách. Pokud pak také hledáte nové bydlení, určitě byste měli vědět, co tyto zkratky znamenají, aby se předešlo případnému nedorozumění.

 

Rozdíl mezi 4+1 a 4+kk?

Toto označování bytů, ale i domů je zvyk zažitý již dlouhá léta. Číslovka označuje počet samostatných pokojů větších než 8 metrů čtverečních. Měla by zahrnovat místnosti jako obývací pokoj, ložnici, dětské pokoje, pracovny, ale ne předsíně či vstupní haly, případně toalety a koupelny. Za znaménkem plus je označení pro kuchyň. Buď je kuchyň samostatně oddělená místnost, tedy označená číslem, nebo se jedná o tzv. kuchyňský kout se zkratkou kk, který je součástí jedné místnosti, většinou obývacího pokoje.

Mezi další zkratky, se kterými se v inzerátech můžete setkat, jsou:

  • B – balkón
  • G – garáž
  • L – lodžie
  • T – terasa

Lodžie vs. balkón

Balkón je typický spíše pro rodinné domy, starší činžovní objekty, ale i novější panelové domy. Na rozdíl od lodžie má předsazenou konstrukci přečnívající přes nosnou, nebo-li fasádní zeď. Z bočních stran není krytý.

Lodžie můžeme najít na panelových sídlištích. Bývá zastropená, má po stranách nosné stěny a na volné straně je opatřena zábradlím.

Na co si dát pozor u loftového bytu, ateliéru nebo studia?

U inzerátů se můžete potkat s výrazy jako loftový byt, ateliér či studio. I když se nacházejí v inzerci s bydlením, ne vždy je takový objekt zkolaudovaný jako bytový prostor. Mít v něm trvalý pobyt či ho financovat hypotečním úvěrem nemusí být možné.

Za trvalé bydlení v nebytovém prostoru může být udělena majiteli pokuta ze strany stavebního úřadu, a to i opakovaně.

Lofty jsou na rozdíl od ateliérů nebo studií bytovými prostory. Typické jsou pro ně vlastnosti jako vysoké stropy a velký otevřený prostor bez příček mezi jednotlivými místnostmi. Problém s hypotékou nebo trvalým pobytem se tedy loftu netýka.

Je lepší osobní vlastnictví nebo družstevní podíl?

Vesměs existují jen dva typy vlastnictví, a tím je myšleno osobní (OV) nebo družstevní (DB, DV). V případně osobního vlastnictví můžete očekávat, že nemovitost vlastní nejčastěji jedna nebo i více osob (spoluvlastníků). Pokud se jedná o byt, jeho majitelé spadají pod Společenství vlastníků bytových jednotek (SVBJ, SVJ).

S osobním vlastnictvím mohou souviset pojmy jako spoluvlastníci či společné jmění manželů (SJM). V katastru nemovitostí jsou pak uvedeni všichni vlastníci a musí veškeré smlouvy vždy podepisovat společně.

U družstevního bytu si v podstatě nekupujete nemovitost, ale pouze družstevní podíl. To znamená, že k bytu máte právo nájmu, ale ve skutečnosti není váš, s čímž se vážou i omezenější práva, než je tomu u OV. Navíc se na vás začnou vázat určité povinnosti, neboť se koupí podílu stáváte členem družstva. Výhodou družstevního bytu může být nižší pořizovací cena bytu oproti osobnímu vlastnictví. Kupující by si ale před uzavřením smlouvy o převodu práv a povinností měl zjistit anuitu. To je zbývající část podílu bytového družstva připadající na konkrétní byt, kterou je třeba splatit, aby byt mohl být převeden do osobního vlastnictví. Většinou je splácena v pravidelných intervalech, ale lze ji uhradit i jednorázově.

img

David Stašek

Moderní realiťák

Poslední článek

Jak poznám stavební pozemek?

Máte vyhlídnutý, nebo vlastníte hezký pozemek, na kterém byste si chtěli postavit svůj...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Jak správně stanovit cenu nemovitosti

Víte, za jakou cenu prodávat svou nemovitost? Správné nastavení ceny nemovitosti je při...

Pokračovat ve čtení
David Stašek
Napsal David Stašek

Připojit se k diskuzi

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other